14 July 2012

Retro pečenie - Makový višňový koláč (bez múky)

Niekedy mám dosť muffinov, cheescakes, cupcakes, tiramisu a iných "moderných" receptov v štýle "zmiešame suché ingrediencie a mokre ingrediencie" a mám chuť upiecť niečo tradičné, slovenské, starosvetské. Mám na to od mamy špeciálnu kuchársku (či pečiarsku?) knižku Múčniky od Jarmily Dullovej-Horeckej z roku 1979. Nerobila som z nej síce až tak veľa receptov, ale z tých, ktoré som robila ma ani jeden nesklamal.

Tentokrát som si z nej zopakovala Čerešňový makový koláč, ktorý som robila už minulý rok a mal veľký úspech. Čerešňová sezóna už skončila, ale mali sme ešte nejaké neskoršie višne, tak som použila tie. A tento bol ešte lepší..

Koláč neobsahuje žiadnu múku, do cesta ide namiesto nej pomletý mak zmiešaný s mletými madľami. A toto cesto v spojení s kyselkavými višňami je proste "jedna báseň" :)Makový višňový koláč
150g masla
200g práškového cukru
5 vajec
1/2 vanilkovéhu cukru 
kôra z polovice citrona
200g pomletého maku
60g mletých mandlí
lyžica strúhanky

višne (alebo čerešne)
trošku masla a hladkej múky na plech
  • Maslo vymiešame s cukrom, žltkami, vanilkovým cukrom a citronovou kôrou do penista. 
  • Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh. Pomletý mak zmiešame s mandľami a strúhankou.
  • Sneh zľahka zamiešame do cesta striedavo s makovou zmesou.
  • Cesto rozotrieme na vymastený a hladkou múkou vysypaný menší plech. Poukladáme naň vykôstkované a odkvapkané višne a upečieme.
  • Upečený trošku vychlanutý koláč posypeme práškovým cukrom.  
xx

Mia

1 comment:

  1. Vyborny kolacik.... Dala som viac masla, maku a mandli, aby som nemusela vazit a velmi mi chuti. Odporucam ak chcete nieco dobre, ale aj zdrave

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...